Postępowanie w sprawach o wykroczenia – informacje

ZAWIADOMIENIE O POPEŁNIENIU WYKROCZENIA, CO ROBIĆ?

W przypadku pozostawienia pojazdu w miejscu zabronionym funkcjonariusze Straży Miejskiej w Zabrzu mogą za wycieraczką przedniej szyby pojazdu pozostawić dla kierującego pojazdem zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia. W takiej sytuacji kierujący pojazdem powinien się zgłosić do jednostki Straży Miejskiej w Zabrzu  (ul. Stalmacha 9) w terminie 7 dni od daty wystawienia zawiadomienia.


W przypadku jeżeli kierujący nie zgłosi się w wyznaczonym terminie, na podstawie art. 54 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks Postępowania w Sprawach o Wykroczenia, zostaną wszczęte czynności wyjaśniające zmierzające do zastosowania sankcji przewidzianych przez Kodeks Wykroczeń.

DLACZEGO MOŻLIWE JEST OTRZYMANIE WEZWANA W SPRAWIE WYKROCZENIA DROGOWEGO, CHOĆ POJAZD ZOSTAŁ SPRZEDANY PRZED DATĄ WSKAZANA JAKO DZIEŃ UJAWNIENIA WYKROCZENIA?

Straż Miejska w toku czynności wyjaśniających, prowadzonych w sprawach o wykroczenia, na podstawie art. 56 § 2 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, związanych w tym przypadku z koniecznością ustalenia właściciela pojazdu, posługuje się dostępnymi bazami danych. W tym przypadku – Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierujących (CEPiK). Jeżeli samochód został sprzedany przed datą wskazaną jako dzień ujawnienia wykroczenia, a mimo to właściciel(ka) / współwłaściciel(ka) otrzymał(a) wezwanie, może to świadczyć o tym, że dane nie zostały uaktualnione, bo:                                                                                                                  
– upłynął zbyt krótki okres czasu pomiędzy sprzedażą pojazdu a datą ujawnienia wykroczenia;
– osoby, na których spoczywa obowiązek przekazania organowi rejestrującemu informacji o nabyciu/zbyciu pojazdu nie dochowały go.                                      
– zaszła inna, losowa sytuacja. Bezwzględnie należy powiadomić organ prowadzący czynności (w tym przypadku Straż Miejską w Zabrzu) o sprzedaży samochodu, załączając kserokopię (skan) zarejestrowanej we właściwym organie umowy kupna/sprzedaży pojazdu. Takie działanie pozwoli na zakończenie czynności wobec byłego właściciela(ki) pojazdu.

JAK UMÓWIĆ SIĘ NA WIZYTĘ CELEM ZŁOŻENIA WYJAŚNIEŃ LUB NA PRZESŁUCHANIE?

Celem umówienia się na wizytę w jednostce Straży Miejskiej w Zabrzu ul. Stalmacha 9, możliwe jest zapisanie się na konkretny termin telefonicznie łącząc się z Referatem Prawnym pod nr telefonu: 032 271-24-51 wew. 108, 111, 112.

Aby umówić się na wizytę konieczne jest posiadanie numeru zawiadomienia o popełnionym wykroczeniu lub numeru sprawy z wezwania.

MANDAT KARNY

Funkcjonariusze Straży Miejskiej są uprawnieni do nakładania mandatów karnych, w zakresie określonym Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 listopada 2003 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 208, poz. 2026, z późn. zm.) w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia osobie ukaranej mandatem karnym przysługuje prawo do odmowy jego przyjęcia. Nałożony przez strażnika miejskiego mandat karny staje się prawomocny z chwilą pokwitowania jego odbioru przez osobę ukaraną.

W razie odmowy przyjęcia mandatu karnego lub nieuiszczenia w wyznaczonym terminie grzywny nałożonej mandatem karnym zaocznym, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie sprawcy wykroczenia (art. 99 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia).

GRZYWNA ZASĄDZONA PRZEZ SĄD (koszty postępowania)

W przypadku skierowania sprawy do sądu oraz wydania prawomocnego wyroku, bądź też uprawomocnienia się wyroku zaocznego zasądzane zostaną zryczałtowane wydatki na rzecz Gminy Zabrze w wys 20 zł. Zasądzone koszty należy wpłacić w terminie 7 dni od otrzymania wyroku na następujące konto bankowe:

Straż Miejska w Zabrzu
ul. Stalmacha 9
ING Bank Śląski S.A. / 80 1050 1214 1000 0024 4688 8949

W przypadku niewywiązania się z obowiązku wynikającego z wyroku, o fakcie tym zostanie powiadomiony Komornik przy Sądzie Rejonowym w Zabrzu, który zajmuje się dalszą egzekucją należności, co może spowodować wzrost należności o ponad 200 zł.

RODZAJE MANDATÓW

Mandat karny gotówkowy może być nałożony jedynie wobec osoby czasowo przebywającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub niemającej stałego miejsca zamieszkania albo pobytu. Mandat taki staje się prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny funkcjonariuszowi, który ją nałożył.

Mandat karny kredytowany może być nałożony jedynie wobec osoby mającej miejsce stałego zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polski. Mandat powinien zawierać pouczenie o obowiązku uiszczenia grzywny w terminie 7 dni od daty przyjęcia mandatu oraz o skutkach nieuiszczenia grzywny w terminie. Staje się on prawomocny z chwilą pokwitowania jego odbioru przez ukaranego.

Mandat karny zaoczny można nałożyć w razie stwierdzenia wykroczenia, którego sprawcy nie zastano na miejscu jego popełnienia, gdy nie zachodzi wątpliwość co do osoby tego sprawcy; mandat taki pozostawia się wówczas w takim miejscu, aby sprawca mógł go niezwłocznie odebrać.


Mandat karny kredytowany należy uiścić w terminie 7 dni od daty przyjęcia mandatu.

Mandat karny zaoczny należy uiścić w terminie 14 dni od daty wystawienia.

Wzór mandatu karnego.

Wzór mandatu karnego.

Wzór blankietu opłaty mandatu karnego.

Wzór blankietu opłaty mandatu karnego.

W przypadku zagubienia mandatu karnego kwotę należy wpłacić na konto:

Miasto Zabrze
ul. Powstańców Śląskich 5-7
ING Bank Śląski S.A. / 57 1050 1230 1000 0023 5387 1094
podając swoje dane osobowe wraz z numerem PESEL.

CZY MOŻLIWE JEST UCHYLENIE MANDATU KARNEGO?

Tak, możliwe jest uchylenie prawomocnego mandatu karnego w sprawie o wykroczenie. Podstawą prawną jest, w tym przypadku, art. 101 Kodeksu postępowania w sprawach            o wykroczenia. Prawomocny mandat karny podlega niezwłocznie uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie albo na osobę, która popełniła czyn zabroniony przed ukończeniem 17 lat, albo gdy ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia wykroczenia z przyczyn, o których mowa w art. 15-17 Kodeksu wykroczeń.

Bardzo ważne.

Uchylenie mandatu karnego może nastąpić na wniosek ukaranego,
jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego, złożony nie później
niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się mandatu lub na wniosek organu, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, albo z urzędu.      

SPOSÓB złożenia SKARGI / wniosku / petycji

Komendant Straży Miejskiej w Zabrzu w sprawie skarg, wniosków i petycji, przyjmuje strony w każdy poniedziałek w godzinach 14:30 – 15:30 po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i godziny spotkania z pracownikiem sekretariatu.

tel.: 032 370-15-43

SYTUACJE KIEDY STRAŻ MIEJSKA ZLECA ODHOLOWANIE POJAZDU

Utrudnianie ruchu lub powodowanie zagrożenia bezpieczeństwa jest podstawą do usunięcia pojazdu z drogi (podstawa prawna art.130a pkt 1 ust.1 prawa o ruchu drogowym). W takim przypadku podstawą jest fakt utrudnienia ruchu lub powodowanie zagrożenia bezpieczeństwa. Stan techniczny pojazdu nie jest podstawą takiego usunięcia.

Pojazd może również zostać usunięty z drogi publicznej, jeżeli został pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub jego stan wskazuje na to, że nie jest używany (podstawa prawna art.50a ust.1 prawa o ruchu drogowym).

ODHOLOWANIE POJAZDU długotrwale nieużytkowanego – tzw. WRAKU

Aby pojazd został usunięty muszą spełnione być przesłanki o których mowa w art. 50a Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz. 988):

tj. „Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną …”.

Za drogę w myśl art. 2 powyższej Ustawy uznaje się „budowlę składającą się
z części i urządzeń drogi, budowli ziemnych, lub drogowych obiektów inżynierskich (…) stanowiącą całość techniczno-użytkową, usytuowaną w pasie drogowym
i przeznaczoną do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, ruchu osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt”.

Prowadzone są czynności zmierzające do ustalenia powodu pozostawienia
go w danym miejscu, które trwają kilka tygodni a czasem w sprawach skomplikowanych nawet dłużej.

Czynności w przypadku zgłoszeń o porzuconym pojeździe

W takim przypadku po przyjeździe na miejsce zgłoszenia sporządzana jest dokumentacja fotograficzna, która uwzględnia:

      • oznakowanie terenu (czy są znaki uprawniające do usunięcia pojazdu);

      • miejsce zdarzenia (istotnym jest ustalenie czy pojazd stoi na drodze, w strefach oznaczonych znakami D-40 i D-41 (strefa zamieszkania) oraz D-52 i D-53 (strefa ruchu) czy poza nimi);

      • stan techniczny pojazdu (jego wygląd zewnętrzny i wewnętrzny);

      • ustalenie, czy pojazd nie figuruje jako kradziony;

      • ustalenie właściciela/posiadacza pojazdu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców;

      • sporządzenie pisemnego zawiadomienie do właściciela/posiadacza o podjęcie działań w sprawie swojej własności.

    Pojazd zostaje usunięty na parking strzeżony na koszt właściciela w momencie ustalenia wszystkich okoliczności pozostawienia pojazdu w toku czynności wyjaśniających.
    W części przypadków po ustaleniu właściciela pojazdu, dochodzi do jego usunięcia przez niego osobiście, natomiast jeżeli w ciągu 7 dni od daty dostarczenia pisma nie zostaną podjęte kroki przez właściciela zmierzające do usunięcia pojazdu następuje procedura „odholowywania” go na właściwy parking.

    Usunięcie pojazdu w takim wypadku umożliwia art. 50a Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, a o fakcie tym zostają powiadomieni właściciel, Komenda Miejska Policji w Zabrzu oraz Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Zabrzu. Warto tutaj nadmienić,  iż zawiadomienie właściciela nie jest obligatoryjne. W przypadku braku możliwości zawiadomienia właściciela/posiadacza z powodu braku aktualnego miejsca zamieszkania – pojazd zostaje „odholowany” bez wcześniejszego zawiadomienia.

    Wszelkie koszty związane z usunięciem pojazdu, przechowywaniem go na parkingu ponosi właściciel, a po upływie 6 miesięcy od daty usunięcia pojazdu na mocy ustawy przechodzi na własność gminy.     

    W przypadku usunięcia pojazdu na mocy Uchwały Rady Miasta Zabrze z dnia 17 października 2022r. poz. 6615  koszt usunięcia i parkowania na parkingu strzeżonym w roku  2023 to:

    Tabela kosztów usunięcia pojazdu. Kosztami obciążony jest właściciel/posiadacz

    Tabela kosztów usunięcia pojazdu. Kosztami obciążony jest właściciel/posiadacz

    Co do zasady nie występują przesłanki do usunięcia pojazdu w przypadkach, gdy pojazd pozostawiony jest bez tablic rejestracyjnych lub którego stan wskazuje na to, że nie jest używany i pozostawiony jest poza drogą publiczną, poza strefą zamieszkania lub poza strefą ruchu – tj. np. na terenie wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni lub terenie prywatnym. W takim wypadku działania może podjąć jedynie właściciel/posiadacz pojazdu lub zarządca / właściciel terenu.